Özdemir, Fotoğrafları ile Büyüledi

0
202

Çukurova Sanat Girişimi’nin Yazarlarevi’ndeki Çukurova Okulu’na konuk olan fotoğraf sanatçısı Hakan Özdemir, ‘Saya işçileri, Oyun bitti ve Dökümhane’ gösterisi ile muhteşem bir performans sergiledi.

Bazen hiç beklemediğiniz bir anda gördüğünüz fotoğraf alıp sizi çocukluğunuza götürür.  Topaç çevirirken, bilye oynarken ve saklambaç için saklanacak yer ararken yaşadıklarınız bir film şeridi gibi geçer gözlerinizin önünden.
Çukurova Sanat Girişimi’nin Yazarlarevi’ndeki Çukurova Okulu’na konuk olan fotoğraf sanatçısı Hakan Özdemir, sanatseverlere işte böyle güzel bir akşam yaşattı. Özdemir, ‘Saya işçileri, Oyun bitti ve Dökümhane’ gösterisi ile muhteşem bir performans sergiledi.

Elbette fotoğrafları gösterirken yorumlarını da paylaştı Hakan Özdemir. Saya işçilerinin ne kadar zorluklar içerisinde çalıştığını söyledi. Gerçekten de ayakkabıya vücut veren saya işçilerinin fotoğraflarını görünce o insanların yaşam dramlarının farkına vardık.
 
EMEĞİN VE ALIN TERİNİN DEĞERİNİ ORTAYA KOYDU
 
Oyun Bitti başlığı ile gerçekleştirilen slayt gösterisinde ise çocukların gizemli dünyasına yolculuk yaptık. Çocukken oynadığımız oyunlar gözlerimizin önünden geçti. Dökümhane ise emeğin ve alın terinin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne serdi.
Yazarlarevi Derneği Başkanı Çetin Yiğenoğlu, son aylarda yazarlarevinin birbirinden değerli konu ve konuklarıyla fark yarattığını belirterek, güzel sunumundan dolayı fotoğraf sanatçısı Hakan Özdemir’e teşekkür etti. Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Şube Müdürü Osman Karip de fotoğraf sanatçısı arkadaşının çalışmalarını çok beğendiğini belirterek, tebrik etti.
 
ÇOCUKLAR TEKNOLOJİNİN ESİRİ OLMUŞ DURUMDA
 
Fotoğraf sanatçısı Hakan Özdemir ise, “Oyun bitti adlı gösterimde daha çok benim yaş grubumun çocukken sokaklarda  oynadıkları oyunları fotoğrafladım. Günümüzde  maalesef çocuklar teknolojinin esiri olmuş konumda eskiden oynan oyunların çoğunu özellikle kentlerde yaşayan çocuklar bilmiyor. Tarihe not düşmek ve tamamen unutulmadan çocuk oyunlarını fotoğrafladım. Dökümhane adlı gösterimi de döküm yapılan fabrikada ve iş yerinde gerçekleştirdi. Bu süreçte eriten metallerin hangi aşamalardan geçip kalıp demir haline gelişini anlattım. Saya İşçileri adlı çalışmamda Adana Büyüksaat civarında bulunan işyerlerinde ayakkabı yapımını anlatmaya çalıştım.Bir ayakkabının hangi yapım aşamalarından geçtiğini, çalışanların hangi şartlarda çalıştığını ve yaşadıkları zorlukları anlatmaya çalıştım.” şeklinde konuştu.


HAKAN ÖZDEMİR
1983 Adana doğumluyum. Fotoğrafa 2011 yılında  Adana fotoğraf amatörleri derneğinde aldığım eğitim ile başladım. Daha sonra çeşitli atölyelere ve workshoplara katıldım. İlk başlarda hobi olarak başladığım fotoğrafçılık daha sonralarda benim için vazgeçilmez bir tutkuya dönüştü. Ortak sergi ve gösterilerde bulundum,ulusal  ve uluslar arası yarışmalara katılıp Afiap (Artist Of İnternatioal Federation Photografic Art) unvanını aldım. Daha çok belgesel ve portre fotoğrafçılığı ile ilgilenmekteyim. Bir yıldız dalgıç olup fırsat buldukça su altı fotoğrafları da çekmekteyim.

Önceki İçerikÇukurova Okulu Ekim 2019 Sezon Açılışı
Sonraki İçerikÇukurova Okulu, Ocak 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz