Dil Bayramının 89. yılı kutlanıyor

0
116

DİL BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Atatürk , Türk dilinin öz güzelliğiyle varsıllığını ortaya çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yere eriştirmek ereğiyle çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ekin kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu’nun kuruluşuna öncülük etti.

Kurum, Dolmabahçe Sarayı’nda toplanarak dokuz gün süren Birinci Türk Dil Kurultay’ını gerçekleştirdi. Kurultay’ın son günü başkanlığa bir dilekçe veren Şair-Yazar Halit Fahri Ozansoy bu büyük toplantının açılış gününün Dil Bayramı olarak kutlanmasını önerdi. Kurultay üyelerinin oybirliğiyle kabul ettiği önergeyle  26 Eylül ülkemizde Dil Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Bilindiği gibi Çukurova Sanat Girişimi 2021 yılı Çukurova Ödülü’nü  “Atatürk’ün Dil Devrimi’nin ülküsel bilincini canlandırma, Türkçemizin gelişimini sürdürülebilir kılma ereğiyle yaptığı çalışmalar dolayısıyla Dil Derneği’ne verdi.

Türk Dil Kurumu’nun detaylı  kuruluş öyküsünün de  yer aldığı 2021 yılı Çukurova Ödül Kitabı’na www.cukurovasanatgirisimi.com web adresimizden ulaşılabilinir.

Türk Dil Bayramı kutlu olsun.

                                                                ÇUKUROVA SANAT GİRİŞİMİ

Önceki İçerikÇSG-ÇO’da EĞİTSEL ÇALIŞMALAR İÇİN KAYITLAR BAŞLADI
Sonraki İçerikÇSG/ÇUKUROVA OKULU EKİM 2021 PROGRAMI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz